Top 5 športov pre seniorov

Čím je človek starší, tým viac je dôležitá fyzická aktivita. Šport odďaľuje príznaky starnutia, pomáha zvládať choroby a bolesť, dodáva energiu a pozitívnu náladu.

Väčšina dospelých nad 65 rokov trávi denne približne 10 hodín sedením alebo ležaním. To spôsobuje mnohým z nich vážne zdravotné problémy. Nedostatok aktivity môže spôsobiť zníženú pohyblivosť, čo vedie k bolestiam pri bežných činnostiach, ako je napríklad chôdza do obchodu. Na druhej strane, tí, ktorí zostávajú aktívni, majú nižšie riziko srdcových ochorení, mŕtvice, cukrovky a demencie.

Seniori by mali:

  • minimálne 2 dni v týždni venovať aktivitám, ktoré zlepšujú silu, rovnováhu a flexibilitu
  • vykonávať aspoň 150 minút stredne intenzívnej aktivity do týždňa
  • bez ohľadu na úroveň fyzickej zdatnosti skrátiť čas, ktorý trávia v kresle alebo na gauči.

V dnešnom článku sa pozrieme na 5 športových a kondičných aktivít pre seniorov, ktoré spájajú pohyb a zábavu.

1. Chôdza

Obyčajná chôdza? Áno! Prechádzky sú skvelé pre budovanie zdravého srdca, stability, ale aj kosti. Prečo neosloviť skupinu priateľov a nevyraziť si na prechádzku spoločne? Počas dňa si zacvičíte, socializujete sa a ani neviete, ako vám to ubehne. Snažte sa prechádzať aspoň 30 minút denne 4-krát do týždňa. Ak sa obávate, že sa na nerovných alebo popraskaných chodníkoch zraníte, skvelou alternatívou je bežecký pás.

2. Plávanie

Toto nemôže na našom zozname chýbať. Cvičenie vo vode znižuje nápor na kĺby, preto je obľúbenou voľbou pre ľudí, ktorí trpia artritídou. Plávanie môže taktiež pomôcť zlepšiť kardiovaskulárne zdravie, svalovú silu či posilniť väzy a šľachy. Pre zvýšenú bezpečnosť odporúčame plávať v bazénoch a pod dozorom plavčíka.

3. Tai Chi

Tai Chi nazývané aj “meditácia v pohybe” je zostava 108 cvikov, ktoré majú priaznivé zdravotné účinky, predovšetkým na uvoľnenie a posilnenie chrbtice. Pôsobí aj na mnoho ďalších partií, vrátane vnútorných orgánov a v neposlednom rade prináša cvičiacim duševný relax. Vďaka nenáročnosti a prispôsobivosti ho môžu cvičiť aj ľudia s obmedzenými pohybovými možnosťami. Nie je potrebné ani žiadne špeciálne vybavenie, takže je veľmi ľahké začať.

4. Joga

Človek nikdy nie je príliš starý na to, aby začal cvičiť jogu. Pre seniorov, ktorí hľadajú bezpečný a účinný spôsob, ako zlepšiť svoje fyzické zdravie a celkovú pohodu, môžu byť strečingové, dychové a meditačné cvičenia jogy skvelým riešením. Pravidelné praktizovanie môže starším ľuďom priniesť množstvo výhod, od väčšej flexibility a lepšej rovnováhy až po zníženie stresu a lepší spánok.

5. Tanec

Pri tanci sa zapotíte, a to ani neviete ako! Je to jeden z najpríjemnejších spôsobov, ako si precvičiť celé telo. Môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, zlepšiť pamäť, náladu a rovnováhu. Ľudia s obmedzenými pohybovými schopnosťami môžu vyskúšať tanec v sede alebo line dance, ktoré majú menší dopad na zaťaženie kĺbov.

U nás, v Platanum kladieme dôraz na fyzickú kondíciu našich klientov, a preto okrem týchto športových aktivít môžu praktizovať aj mnoho iných pod dohľadom odborného  personálu. Na regeneráciu môžu následne využívať wellness s infrasaunou či služby maséra alebo fyzioterapeuta.

Najnovšie aktuality